Každý rybář vám potvrdí, že nic se nevyrovná pocitu, když zajede splávek dolů a vy musíte během chvilky zareagovat. Následný souboj je adrenalinová jízda, která baví lidi od nepaměti. Dalším takovým adrenalinem bylo schovávání se porybnému, ale o tom snad raději pomlčím.
A stejně jako každá aktivita, tak i rybaření se dá dělat profesionálně a sportovně. Své o tom ví starověcí Číňané, Egypťané, Řekové a Římané, kteří nejenom, že rybařili, ale už ve druhém století začali používat umělé mušky a další návnady, které jsou dnes stále standardem.
Ve sportovním rybářství se pak ryby rozdělují podle přijímání potravy na dravé, všežravé a býložravé. Dravé ryby se chytají na živočišné (živá a mrtvá rybka, v mimo pstruhových vodách též červi, hmyz) nebo umělé nástrahy (třpytky, umělé rybky, umělé mušky, gumové nástrahy).
Všežravé ryby tvoří nejpočetnější skupinu. Živí se bezobratlými živočichy i rostlinami. Chytají se na živočišné (červi, hmyz) i rostlinné nástrahy. Býložravých ryb je poměrně málo druhů, loví se hlavně na vodní rostliny. Málokdo ví, že nadšenou rybářkou byla operní zpěvačka Ema Destinová.
A proč čtete na blogu finanční společnosti o rybaření? Ty důvody jsou hned dva. Jednak si dnes připomínáme mezinárodní den rybářství, který spadá na 27. června a jeho snahou je upozornit na důležitost zachování světového rybolovu, a hlavně jeho udržitelný rozvoj. A druhý důvod je název naší společnosti, který vychází z latinského slova ESOX (psané s jedním „S“) a označuje štiku.
Přesněji Esox lucius je štika obecná, která patří mezi nejvyhledávanější a nejcennější kořisti sportovních rybářů. Její odchyt je velmi striktně limitován a její lovná míra je kolem půl metru.
A co vy? Chodíte na ryby?