Krátkodobou finanční rezervu pro nouzové situace se vyplatí mít vždy, především kvůli nenadálým výdajům, jakými jsou například rozbitá pračka, prasklé potrubí, porucha auta, ale také dočasný výpadek příjmu. Ať už vlivem pracovní neschopnosti nebo propuštění ze zaměstnání. Finanční rezerva vám v takových případech zajistí o dost klidnější spaní.
Jak si dokázat ušetřit?
- V první řadě si sepište své pravidelné měsíční příjmy a nutné výdajů (nájem, energie, pojištění, splátka na auto, důchodové připojištění apod.). Rozumně si stanovte budget na jídlo – zde se peníze při nekontrolovaných nákupech lehce utrácejí. Proto se běžně doporučuje si sepsat nákupní seznam, abyste své výdaje zbytečně nenavyšovali. Je dobré si také ujasnit, co z vašich ostatních výdajů jsou ve skutečnosti vaše potřeby a co pouze chcete, vy nebo vaše děti. Protože k impulzivnímu nakupování tíhneme všichni, je proto nutné si seřadit priority a žebříček, co opravdu potřebujeme pro život. Pevné vůli pomáhá především nastavený cíl, tedy částka, kterou chcete za určitou dobu ušetřit.
- Pro snadnější šetření, kdy peníze převedete ze svého účtu pryč, takže je neutratíte se doporučuje si zřídit tzv. spořící účet, kam budete peníze pravidelně odkládat. Oddělený účet vás může zastavit před neuváženým utrácením, a navíc přinese i drobné úroky z uložených peněz. Nebo můžete své uspořené peníze investovat, aby jejich hodnota narůstala. Pokud jste zvídaví a rádi do sebe nasáváte aktuální informace, na internetu naleznete mnoho stránek, návodů nebo aplikací, které se investování věnují. U takovýchto investic je však potřeba být velmi obezřetní. Další možností je se poradit ve své bance a nechat si doporučit možnosti investování od nich. Nezapomeňte však, že pomalé, ale trvalé navyšování investovaných peněz je nejefektivnější a nejbezpečnější způsob, jak své peníze uchránit před rizikem z jejich ztráty. Nechtějte se přes noc stát milionářem :-)
- A pokud si potřebujete našetřit na konkrétní věc, která vám udělá radost, je dobré si z šetření udělat hru. Například si sumu, kterou chcete ušetřit rozdělíte na malé částky. Napíšete jednotlivá čísla na papír a vložíte do sklenice. Každý týden si vytáhnete jeden papírek a třeba vás mile překvapí, že tento týden dáte pryč jen padesáti korunu. A když si vytáhnete větší částku, lépe si uvědomíte, že tento týden si zkrátka utáhnete opasek.
Co říkáte na naše návrhy? Nemáte najednou pocit, že konečně začínáte držet otěže svých financí pevně v rukou? Jen to, že si své výdaje zanalyzujete a dnes začnete šetřit je uklidňující. Vaše odložené peníze pro nouzové situace by měly ideálně pokrýt vaše náklady minimálně na tři měsíce. To vám umožní získat kontrolu nad svou životní situací a citelně si snížíte stres v případě krize.
Důležité je začít
Nemusíte začít spořit tisícové částky. I několik stovek za měsíc je dobrým odrazovým můstkem. Cílová částka se jistě bude lišit u studenta, který nemá žádné závazky, ale zase nízké příjmy nebo u rodiny s dvěma dětmi a hypotékou.
Nepohodlí versus krize
Lidé mají pocit, že se vlastně nacházejí v krizi neustále, a proto ani nevidí žádný prostor pro spoření. Je však rozdíl mezi krizí a nepohodlím. Krize je stav, který nás už skutečně ohrožuje na životě, riziko, že přijdeme o střechu nad hlavou a nemáme na pokrytí zcela základních potřeb. Že si nemůžeme dovolit odjet na dovolenou je na druhou stranu nepohodlí.
Rada nad zlato
Stále si nejste jistí, jak začít? Nechte si poradit odborníkem, který vám finance zanalyzuje a jistě najde tu správnou cestu pro vás. Anebo začněte hrát jednoduchou hru. Pokaždé když se vám v peněžence objeví kovová padesátikoruna, dejte ji stranou. Není to žádná horentní suma, a přesto vás po pár měsících suma příjemně překvapí.