Z pozice operátorky se velmi brzy stala Senior operátorkou a nyní je již čerstvou vedoucí týmu Zákaznického servisu. To vše díky jejím schopnostem, energické povaze a neustále pozitivní náladě. Zájem určitě budí i její trochu netradiční záliba, kterou by na první pohled této milé, drobné tmavovlásce v šatech úplně každý nehádal. Je členkou aktivní zálohy Armády České republiky a v následujícím rozhovoru nám přiblížila, co všechno tato role obnáší a co pro ni bylo tím hlavním impulsem do armády vstoupit.
- Co tě přivedlo k tomu stát se aktivní zálohou (AZ) Armády ČR?
Popravdě už od dětství jsem spíše tíhla k chlapeckým aktivitám (vysokohorská turistika, lezení, spaní v přírodě). Vyrůstala jsem na vesnici, kde příliš dívek nebylo. Běh s klackem, kdy jsme jako děti simulovaly střelbu zbraní, vystřídaly „kuličkovky“ a protože mi z různých důvodů nevyšel sen studovat na UNOB (Univerzitě obrany), zvolila jsem alespoň tuhle cestu. Vždy jsem v sobě měla hodně zakořeněnou potřebu ochraňovat a pomáhat slabším. Druhá věc je ta, že jsem se vždy chtěla umět postarat sama o sebe. Mark Twain řekl: „Budeš-li někdy hledat pomocnou ruku, najdeš ji na konci svého ramene.“ Nechci, aby to znělo feministicky. Ten, kdo mě zná ví, že po Zákaznickém servisu pobíhám v šatičkách jako princezna. Ale chci být připravená princezna. Samozřejmě se také cítím lépe v mužském kolektivu, a to zejména díky sdíleným zájmům. Ono, kolik žen se s vámi rádo pobaví o zbraních či adrenalinových sportech? Při nástupu do ESSOXu jsem se hodně ženského kolektivu obávala. Ale musím říct, že to bylo zbytečné, protože u nás na Zákaznickém servisu máme kolektiv perfektní a neměnila bych jej.
- Jak často musíš absolvovat cvičení a jak taková cvičení vypadají?
Cvičení probíhají několikrát ročně, přičemž každý příslušník aktivní zálohy by měl splnit minimálně jedno cvičení v roce. Pro každou rotu jsou cvičení jiná. Naše aktivní zálohy cvičí zejména strážní službu, aby v případě jakéhokoliv potencionálního nebezpečí mohli chránit objekty důležité pro obranu státu. Mezi ně patří třeba vodárny, letiště a nebo elektrárny. Jednou za 2 roky cvičíme přímo na Temelíně. Cvičení se nadále mohou lišit dle personálního zařazení. Někteří z nás procházejí specializacemi ve střelbě a taktice, jiní se zdokonalují v ženijní, zdravotní nebo spojovací přípravě. Já jsem pracovníkem štábu u odvodového řízení. Musím se připravovat nejen v rámci základních cvičení roty, ale také v rámci odvodu. V případě ohrožení státu nebo válečného stavu bych byla mezi členy odvodní komise. V rámci povolávacího rozkazu však mohu být umístěna kamkoliv, kde by to bylo potřebné. Vážím si, že mi zaměstnavatel umožňuje účastnit se pravidelných cvičení. Spousty kolegů ze záloh má s uvolněním ze zaměstnání problém. Jsem vděčná také kolegům na ZS, že mě v tom podporují.
- Procházíte pravidelně nějakými testy? Fyzickými nebo i psychologickými?
Před vstupem do aktivní zálohy je nezbytné se svou zdravotní dokumentací od běžných lékařů absolvovat prohlídku u vojenského doktora, který zhodnotí fyzickou schopnost vykonávat vojenskou službu. Dále žadatel o vstup do AZ musí projít krátkým pohovorem s vojenským psychologem. To je pouze začátek. Fyzickými zkouškami se prochází zejména během kurzu základní přípravy, který trvá 1,5 měsíce (nebo 2x 3 týdny). Teprve tam člověk pozná, jak na tom opravdu fyzicky a psychicky je. Jste prostě nuceni vystoupit z komfortní zóny. Najednou si neurčujete sám čas, kdy vstanete, kdy si odpočinete, kdy si půjdete lehnout, nebo kdy si dojdete na toaletu. Člověk tam zažívá spánkovou deprivaci, psychickou frustrací a zároveň je skutečně fyzicky zkoušen.
Výcvik je postavený tak, aby žadatelovu fyzickou zdatnost ještě více zvýšil. Popravdě to však spousta lidí nezvládne psychicky. Po úspěšném absolvování se již dělají každý rok v rámci cvičení roty jen fyzická přezkoušení a jednou za dva roky se musí absolvovat zdravotní prohlídka u vojenského lékaře.
- Kolik žen je součástí aktivní zálohy Armády ČR?
Poslední čísla, která jsem zaznamenala byla, že je nás kolem 300 žen. V 10/2021 bylo členů aktivní zálohy 3 300.
- Jak tě jako ženu vnímají muži vojáci?
Zažila jsem různé typy přístupů. Během kurzu základní přípravy jsem se setkala buď s ponižováním ohledně potencionální fyzické zdatnosti, nebo naopak se sexuálními narážkami. Zpětně oběma přístupům rozumím. Kdo by řekl, že se svými 155 cm zvládnu stejný výcvik jako dvoumetrový muž, samý sval. Někteří muži si také myslí, že by žena v armádě neměla co dělat a dle toho se k ní chovají. Ta, která si oblékne maskáče musí počítat se všemi úhly pohledu a nepodléhat tomu, jinak by jí to tam semlelo. Já to vnímám jako další druh zkoušky psychické odolnosti, která mi v podstatě pomáhá i v soukromém životě snadněji se vypořádat s různými situacemi. Netvrdím, že to vždy bylo jednoduché. V rámci naší roty jsou přístupy diametrálně odlišné. Mám skvělé kolegy, se kterými se setkáváme i nad rámec povolávacího rozkazu. V jednom zákopu vedle sebe bez rozdílu leží dělník, lékař, architekt, nebo prodavačka. Žena i muž. Všichni se podporujeme, jelikož máme stejný cíl.