Například v roce 2020 bylo podle odhadů společnosti Radicati Group odesláno a doručeno přibližně 306 miliard e-mailů denně. Za celý rok 2020 by to znamenalo více než 111 bilionů e-mailových zpráv.
Je to obrovské množství elektronické komunikace a jen málo z nás si uvědomuje, že i e-mail má svou uhlíkovou stopu. Každá zpráva musí na cestě od odesílatele k příjemci projít složitým systémem serverů a datových center, které spotřebovávají obrovské množství energie. Bohužel, značná část z nich je stále ještě generována spalováním fosilních paliv, což vede k emisím skleníkových plynů a přispívá k globálnímu oteplování.
Energii na provoz i chlazení spotřebovávají i servery, které ukládají naší historickou e-mailovou konverzaci, často bohužel včetně velkých příloh. I to je další příspěvek k uhlíkové stopě.
Dá se s tím něco dělat? Pro snížení uhlíkové stopy e-mailu, můžeme například minimalizovat nepotřebné zprávy. Opravdu významný dopad má odstranění zbytečných příloh. Ekologičtější je moderní sdílení dokumentů v cloudu, které má samozřejmě i řadu dalších výhod pro uživatele. Především korporace používají ke snížení své uhlíkové stopy ekologičtějších servery a datová centra, které se spoléhají na obnovitelné zdroje energie.
Pokud se každý z nás zamyslí nad svým přístupem k e-mailu a zavede malé změny ve svém chování, můžeme společně snížit uhlíkovou stopu tohoto každodenního nástroje komunikace.