Jen za loňský rok vytřídil každý obyvatel naší země v průměru 22,5 kg papíru, necelých 17 kg plastu, přes 15 kg skla a necelý půlkilogram nápojových kartonů. Ve směsném komunálním odpadu ale stále zůstává velká část bioodpadu, který zbytečně končí na skládkách nebo v zařízeních pro energetické využití odpadu.
Pokud máte zahrádku, můžete přitom snadno snížit množství odpadu kompostováním. A vlastně můžete pomoci i v případě, že bydlíte v bytě a máte třeba balkon nebo terasu, na který lze umístit malý domácí kompostér.
Do kompostu zpracujete efektivně zbytky z ovoce a zeleniny, kávovou sedlinu (lógr) či pytlíky od čaje, které obvykle končí v odpadkovém koši. Efektivně si poradí i se zbytky jídla, skořápkami od vajíček, uhynulými či uvadlými květinami. Kompost z organických zbytků pak můžete využít třeba jako energetickou bombu pro pokojové rostliny.
Speciální nádoby na kompostování mají mnohdy i velmi povedený design. Při hledání toho pravého kompostéru můžete využít buď nádoby na krátkodobé uchování odpadu na kuchyňské lince nebo plnohodnotné kompostéry. Ty ovšem ke kvalitnímu kompostování potřebují přísun vzduchu a žížaly. Většinou mají několik pater a dole výpusť na přebytečnou tekutinu z biologického odpadu. Inspirovat se můžete například na této stránce: https://www.jaktovybrat.cz/jak-vybrat-domaci-komposter/
Kompostovat můžete s přehledem zbytky ovoce a zeleniny, kávovou sedlina a čajové lístky, zbytky květin, skořápky od vajíček. V případě zahrady sem patří i posekaná tráva a zemina, případně větve. Co sem rozhodně nepatří jsou živočišné zbytky – z masa a mléka.