Začít můžete i tím, že vám prostě životní prostředí nebude jedno. Vzdělávejte se – získejte znalosti o změně klimatu, o úsporách energie, o nakládání s odpady. Můžete si přečíst novinový článek, nepřepínat reportáž ve večerních zprávách, často stačí i sledovat webové stránky, sociální sítě nebo navštívit seminář neziskové organizace.
Nebo si spolu s námi stanovte svou osobní výzvu a zkuste udělat alespoň malý pokrok v některé z těchto oblastí:
Produkujte méně odpadu a recyklujte. Češi jsou premianti ve třídění odpadu, přesto ho ale generujeme velké množství. Zkuste začít kupovat výrobky, které používají méně obalových materiálů. Zamyslete se, zda třídíte odpad opravdu správně. Přestaňte používat alespoň část jednorázových výrobků, které nyní potřebujete ke svému životu. A nakupujte s ohledem na minimalizaci obalového materiálu.
Snižte svou uhlíkovou stopu. Zvažte změny ve svém spotřebním chování, zkuste omezit své jízdy automobilem a sedněte raději na kolo nebo do prostředků hromadné dopravy. Pokud chcete investovat více, zamyslete se nad energetickými úsporami své domácnosti: začněte od žárovek, vyměňte letitou pračku za novou s lepším energetickým štítkem. Plánujte rozumně své cesty letadlem.
Zaměřte se na minimalismus. Zamyslete se nad tím, co opravdu potřebujete, nakupujte zodpovědně a snažte se nepřekračovat své potřeby.
Podporujte lokální výrobce. Preferováním lokálních produktů a potravin z blízkého okolí podpoříte místní ekonomiku a pomůžete snížit emise z dlouhých dopravních tras.
Omezte konzumaci masa. Zkuste občas vyzkoušet alternativy k masným výrobkům. Nemusí z vás být vegetarián, ale občasná náhrada masa rostlinnou stravou vám určitě neuškodí. Rostlinná strava má nižší uhlíkovou stopu a může přinést prospěch životnímu prostředí.
Podporujte obnovitelné zdroje energie. Přechodem na obnovitelné zdroje energie můžete snížit svou závislost na fosilních palivech a emise skleníkových plynů. Například investice do fotovoltaických panelů nebo tepelného čerpadla sice není malá, ale vyplatí se a můžeme vám s ní pomoci.
Važte si vody a chraňte ji. Buďte efektivní při spotřebě vody a minimalizujte její plýtvání. Opravte úniky a instalujte úsporná zařízení, jako jsou sprchové hlavice s nízkou spotřebou vody. Dejte si sprchu místo plné vany: zatímco plná vana znamená spotřebu 100 až 150 litrů vody, při sprchování spotřebujete jen třetinu, tedy 30 až 50 litrů.
Zkuste dát naším tipům šanci. Třeba zjistíte, že některé změny nijak neomezí váš životní komfort a pohodu. Začněte pozvolna a snažte se měnit zvyky svého každodenního života postupně. I malé kroky mohou mít pozitivní dopad na životní prostředí a inspirovat ostatní kolem vás.