Stále více zemí na celém světě čelí problémům s nedostatečným množstvím pitné vody. A v souvislosti s globálním oteplováním se situace stává ještě kritičtější. Změny klimatu způsobují extrémní sucha a povodně, což ovlivňuje dostupnost čisté pitné vody. Obrázky, které známe ze zemí kontinentální Afriky, se mohou brzy stát realitou jižní Evropy.
Jak jsme na tom u nás? Průměrný Čech spotřebuje zhruba 100 litrů vody denně, což je o něco víc než průměrný Evropan. Jinými slovy, i my v Česku bychom měli přehodnotit své návyky a začít pitnou vodu šetřit.
Začít můžeme tím, že budeme více zodpovědní při jejím používání doma. Například netěsnícím kohoutkem můžeme přímo do odpadu vypustit až čtyři litry každý den. Zkrátit můžeme délku sprchování, můžeme nechat vodu volně téct jen při potřebě a nezapomínat na vypnutí kohoutku při mytí nádobí.
Existuje také mnoho inovativních technologií, které nám mohou pomoci šetřit pitnou vodu. Vodu ušetří nová myčka s eko-programem, majitelé rodinných domů mohou investovat do systémů pro recyklaci dešťové vody. Nebo místo pitné vody využívat v domácnosti vodu dešťovou.
Přispět k ochraně pitné vody a snížit tlak na zdroje, které jsou vzhledem k globálnímu oteplování stále vzácnější, může každý z nás. Zacházejme s vodou tak, jak si zaslouží: je to cenný zdroj pro budoucí generace.
Chcete začít šetřit s pitnou vodou? Zkuste například některý z těchto tipů:
40+1 drobnost, jak doma šetřit vodou