Úvěrové registry se dělí do dvou základních skupin: takzvané negativní registry shromažďují pouze informace o nesplácených závazcích. Druhou skupinu tvoří pozitivní registry, které shromažďují se souhlasem klienta také informace o úvěrech, které již čerpá, a také informace o jejich splácení.
Jak registry fungují a co o nás vypovídají
V Česku se nejčastěji setkáte se třemi registry: bankovním registrem klientských informací (BRKI) a nebankovním registrem klientských informací (NRKI), které spravuje společnost Czech Credit Bureau, a s negativním Registrem fyzických osob sdružení SOLUS. Do všech přispívají banky i nebankovní úvěrové společnosti. Registr sdružení SOLUS navíc pracuje i s informacemi od mobilních operátorů, poskytovatelů tzv. peer-to-peer půjček, a se záznamy od poskytovatelů energií.
Zatímco záznamy o dobré platební morálce v pozitivních registrech vám mohou při žádosti o půjčku či jinou službu pomoci, záznam v negativním registru říká finanční instituci, že by vás měla detailněji prověřit a zajímat se o vaše schopnosti půjčku splácet. V takovém případě nefunguje ani výmluva na delší dovolenou nebo ztracenou složenku. Do negativních registrů se dostávají jen dlouhodobě nesplácené závazky, nikoli bagatelní nebo „opomenuté“ platby.
Dejte si věci do pořádku
Pokud chcete mít jistotu, že vaše jméno nefiguruje v negativních registrech, můžete si zažádat o výpis a ujistit se, že je vše v pořádku. Jde to i online. A je to první krok k tomu, abyste případný dluh vyřešili aktivně a hlavně dříve, než se třeba dostane k vymáhání exekutorem. To je totiž vždy ta nejhorší a pro spotřebitele nejvíce nákladná cesta.
V případě registrů BRKI a NRKI se vám pomocníkem stane portál www.kolikmam.cz. Můžete zde požádat o zaslání svých záznamů. Online výpis z každého registru vyjde na 100 korun, za tištěnou verzi zaplatíte dvojnásobek. V případě, že budete chtít výpis z obou registrů najednou, zaplatíte za on-line verzi 180 korun a za „papírovou“ 300 korun.
Nejjednodušší cesta k získání výpisu z Registru fyzických osob SOLUS vede přes internetový portál www.nejsemdluznik.cz. Ve výpisu, který stojí 200 korun, získáte kromě informací z Registru fyzických osob SOLUS také informaci o prověření vašeho jména v Centrálním registru exekucí, Insolvenčním registru a Registru neplatných dokladů.
A když máte „škraloup“?
Pokud ve výpisech najdete jakýkoli negativní záznam, neváhejte a situaci řešte. Nejlepší cestou je obrátit se na věřitele, kterému dlužíte, a začít řešit nápravu vzniklé situace. Vždy je lepší pokusit se s věřitelem dohodnout na úpravě splátkového kalendáře, než se před nepříjemnou situací schovávat. Vyhnete se dalším nákladům, které věřitel vynaloží na vymáhání dluhu, a které v konečném důsledku budete muset zaplatit.
Pokud vám dluhy přerůstají přes hlavu, neváhejte kontaktovat některou z bezplatných finančních poraden.