Laboratorní testy neprokázaly přítomnost ani jednoho z více než 600 nejčastějších pesticidů a zároveň vyloučily i přítomnost těžkých kovů, polychlorovaných bifenylů a aromatických uhlovodíků. I v roce 2018 nechal ESSOX otestovat med stočný ze střechy sídla společnosti, který v některých parametrech překonal komparativní vzorek stočený v CHKO Blanský les. Med z roku 2020 dosáhl ještě větší kvality.
Stáčení vlastního medu z úlů umístěných na střeše budovy společnosti ESSOX v centru Českých Budějovic se stalo příjemnou tradicí. O devět včelstev se stará Petr Samec, jeden ze zaměstnanců společnosti, který jako diplomovaný včelař tento nápad sám inicioval. ESSOX se tak stal jednou z prvních společností, která v Jihočeském kraji podpořila instalací úlů ekosystém městské aglomerace v centru krajského města.
„V roce 2018 jsme umístili na střechu centrály tři včelí úly a stočili jsme 85 kilogramů medu. Postupně produkčních včelstev přibývalo až na letošních devět. Stočili jsme 230 kilogramů medu a naplnili jím bezmála tisíc dárkových lahviček,“ uvedl Petr Samec, který má ve společnosti ESSOX kromě péče o včelstva odpovědnost za rozvoj produktů v oblasti financování automobilů.
„Téma udržitelnosti životního prostředí je pro nás nesmírně důležité, a proto je součástí i naší firemní strategie. Z tohoto důvodu jsme podpořili i nápad na umístění včelstev na střeše naší centrály. Med používáme jako originální vánoční dárek pro naše obchodní partnery,“ dodává Jana Hanušová generální ředitelka společnosti ESSOX.
Výsledky testů letošního medu z laboratoře QSI v Brémách
Vzorek medu testovala, podobně jako v uplynulých letech, akreditovaná laboratoř ve čtyřech nejdůležitějších parametrech: základní parametry medu jako je obsah vody, kyselost, pH, HMF a aktivita diastázy – enzymu, který štěpí škroby na jednoduché cukry, na potenciální kontaminaci pesticidy (insekticidy, herbicidy, akaricidy, fungicidy atd.), které se běžně používají v zemědělství k ochraně rostlin před škůdci, plevelem, houbami apod., na přítomnost polychlorovaných bifenylů (PCB), které mohou být pro lidský organismus karcinogenní a na přítomnost aromatických uhlovodíků, u kterých taktéž byla prokázána karcinogenita.
Detailní analýza obsahu pesticidů, která detekuje více než 600 nejčastěji používaných látek, neprokázala přítomnost ani jednoho z nich. Vzorek také vykazoval větší hodnotu aktivity enzymů diastázy než před dvěma lety, což svědčí o jeho vysoké kvalitě. Na výbornou uspěl med také v testování přítomnosti těžkých kovů – ve vzorku se nevyskytla rtuť, kadmium ani olovo. V testovaném medu nebyla prokázána ani stopa aromatických uhlovodíků či přítomnost polychlorovaných bifenylů. Ve všech testovaných parametrech uspěl med na výbornou a obhájil tak svou kvalitu z uplynulých let.
19. listopadu, České Budějovice