Co tě nezabije, to tě posílí
V životě nejde pouze o to „vydělat a utratit peníze“, i když tyto tzv. krysí závody jsou návykové. Je potřeba se zamyslet nad tím, co víc můžeme nabídnout společnosti a jaká je naše přidaná hodnota, něco, v čem se odlišujeme od ostatních a co nás zároveň naplňuje a dává našemu životu smysl. Můžeme například něco tvořit a vydávat tak ze sebe to nejhlubší a nejlepší, co v nás je. Nebo nezištně pomáhat potřebným, a stát se tak užitečnou součástí komunity, do které patříme. Je ale potřeba počítat i s rizikem, že naše snaha nedopadne podle našich představ. Pokud si toto předem zcela vědomě připustíme, dovolí nám to být sebou samými a nebudeme se obávat neúspěchu. Prostě si dovolte občas i neuspět… Je to osvobozující. Důležité je po porážce opět vstát a jít si za svým cílem dál. Ovšem, zde přicházíme na to, že musíme mít nějaké cíle, za kterými se vyplatí jít dál… A to vám pak dovolí následovat přísloví: „Co tě nezabije, to tě posílí“. Znamená to, že z každé porážky vyjdeme silnější, poučenější a moudřejší. Doporučuji přečíst si inspirativní biografie úspěšných lidí, kde zjistíte, že jejich život většinou nebyl procházka růžovou zahradou. Naopak. Často se museli poprat s mnoha překážkami. Měli ale své sny a odhodlání, které je dovedly k vytouženým cílům.
Vidět svůj maják
Představte si plachetnici plavící se po pokojné mořské hladině. Najednou se přižene bouře a plachetnici rozhoupá ze strany na stranu, až nabírá vodu na palubu a hrozí jí potopení. Jenže chytrý kapitán napne plachty tak, aby plachetnici před potopením uchránil a zavedl ji bezpečně do přístavu. Ano, tou plachetnicí jsme pochopitelně my sami a vše, co potřebujeme, abychom bezpečně zvládli nepříznivé okolnosti v našem životě, jsou plachty a maják. Maják symbolizuje naše životní cíle, např. procestovat svět, mít rodinu nebo vlastní domek či naplňující práci. A abychom K neztratili směr a vždy věděli, kdy napnout plachty, je důležité mít náš maják neustále na dohled. V běžném životě to pak vypadá tak, že každé naše rozhodnutí a činnost předem podřídíte rozhodnutí, zda vás daný krok posune blíž k majáku nebo vás od něj oddálí.
Vše je důležité a na všem záleží
Říká se, že nejlepší je dělat v životě pouze to, co nás baví. Jenže skutečně úspěšným se nestanete díky úzké specializaci, nýbrž díky rozhledu a syntéze mnoha druhů zkušeností a znalostí. Mnozí vynálezci, vědci nebo lékaři prý přicházejí na účinná řešení a objevy díky tomu, že během své kariéry prošli několika různými obory. Např. vynálezce balónkového katétru David S. Sheridan byl truhlářem v rodinné firmě, než si nechal postupně patentovat více jak 50 nových lékařských nástrojů. Pamatujte, že každá část cesty má smysl. Důležitým hnacím motorem je také zvídavost – snaha dozvědět se vše, co je možné vědět o dané problematice z různých úhlů pohledu. Buďte proto otevření novým myšlenkám a názorům, i když vám zpočátku připadají bizarní.
Odpočívejte, vyplatí se to
Když přestaneme vyvíjet duševní práci, mozek dostane prostor, aby mohl vše, co jsme za poslední období dělali a zažili, analyzovat, třídit a ukládat. Tento proces nám navíc pomáhá přijít na různá řešení a nápady, nad kterými jsme si přes den neúspěšně lámali hlavu. Takže pokud máte ve zvyku držet se pravidla, že neskončíte, dokud problém nedořešíte, pak zvažte opačný postup – dejte si „syntetizační“ pauzu od myšlení a nechte podvědomí, ať najde řešení za vás ;) Tou pauzou ale není myšleno sednout před televizi a sledovat seriály. Proces syntézy a přivolání AHA efektu nejlépe funguje, pokud ulevíte levé mozkové hemisféře tím, že zaměstnáte tu pravou nějakou kreativní činností. Anebo spánkem – jak se říká ráno moudřejší večera. Během spánku totiž nastává synaptická homeostáze, kdy je redukován počet neuronových spojení pouze na pětinu, aby se odlehčil přetížený nervový systém, a zabránil tím vyhoření. Říká se tomu i chytré zapomínání – mozek ponechá jen ty nejdůležitější vzpomínky. Ale jak si najít čas na odpočinek v dnešní době, kdy jste celý den zavaleni úkoly, telefonáty, schůzkami a pak si ještě vezmete práci domů, protože potřebujete v klidu něco dodělat? Každému je jasné, že to vašim pracovním výkonům spíš škodí, než prospívá. Jak z toho bludného kruhu ven? Například dle jedné studie je dokázané, že pracovní tým by byl celkově výkonnější, pokud by měl řízený synchronizovaný čas na odpočinek. Tím může být pravidlo, že žádné čtení ani odpovídání na email po šesté hodině večer nebo tiché středy – v kanceláři se nemluví, netelefonujete, nemáte v ten den schůzky. Mozek tak dostane prostor pro práci na nových řešeních, plánech, najít jiný pohled na věc, zapojit všechny dávno zažité zkušenosti a vědomosti, uložené hluboko v podvědomí. Když se vrátíme k naplněnému životu, jde o to, že vše, co děláme, nám musí dávat smysl. Zkuste si udělat seznam aktivit, které vám dělají radost, povětšinou vám budou dávat smysl (tedy pokud nejde o sledování televize – zde radost pochází z úplně jiné chemické reakce ). A při nutkavé potřebě zhlédnout další a další díl seriálu na Netflixu nebo videu na YouTube, vzpomeňte si, prosím, na plachetnici.
KATARÍNA ONDROVIČOVÁ
Koordinátorka Strategie a rozvoje
společnosti
ZDROJE:
N. N. Taleb, Antifragilita
A. Whitaker, Kreativní myšlení
R. Honzák, Jak žít a vyhnout se
syndromu vyhoření